Report as inappropriate
Color Country Aussies

Color Country Aussies

Breed:

Miniature Australian Shepherd

Owner:

1976churp

Website:

http://www.colorcountryaussies.com

Location:

Cedar City, Utah, United States

Phone:

4355901301

Email:

Email Color Country Aussies
Color Country Aussies Color Country Aussies Color Country Aussies Color Country Aussies Color Country Aussies

Color Country Aussies - Puppies for Sale

Color Country Aussies currently does not have any puppies for sale on PupLookUp.

Some more information about Color Country Aussies:

Dhjetë mënyra për të hequr qafe blackheads

Blackheads janë lezione të ngjashme me pinhead në lëkurë që mund të ndikojnë në fytyrë dhe trup. Ato përfaqësojnë prizat e vajit që përmbajnë qeliza të vdekura të lëkurës, baktere dhe materiale të tjera.

Nuk është gjithmonë e mundur të parandaloni kokat e zeza, por zakonet e mira të pastrimit, këshillat e stilit të jetës dhe një gamë të mjeteve juridike natyrore dhe të tjera mund të ndihmojnë.

Vazhdoni të lexoni cistat dozë për të mësuar më shumë.

Cili është ndryshimi midis blackheads, bardhave të bardha dhe llojeve të tjera të puçrrave?

Si formohen Blackheads?

Blackheads formohen kur qelizat e vdekura të lëkurës dhe vaji brenda poreve ngrihen dhe shtyjnë nëpër sipërfaqen e lëkurës. Kur këto materiale ndërveprojnë me ajrin, ata oksidojnë dhe kthehen të zinj, duke formuar një prizë.

Mjekët gjithashtu i quajnë blackheads të hapura komedone. Për t’i trajtuar këto, një person duhet të përdorë produkte që prishin prizën e vajit që formohen brenda poreve. Pasi të prishin prizën e vajit, metodat parandaluese mund të ndihmojnë në mbajtjen e kokës së zezë në gji.

Mësoni më shumë rreth pse formohen Blackheads.

Heqja e kokës së zezë për fytyrën

Heqja e kokës së zezë nga fytyra kërkon një rutinë të qëndrueshme të kujdesit për lëkurën duke përdorur produkte që mund të prishin vajin e bllokimit të lëkurës brenda.

1. Pastroni çdo ditë

Pastrimi ditor është thelbësor për të zvogëluar vajin e tepërt, papastërtitë dhe materialet e tjera që mund të ndërtojnë, të bllokojnë poret dhe potencialisht të shkaktojnë kokë të zeza.

Një qasje që duket se ndihmon është pastrimi i dyfishtë.

Së pari, personi pastron me një pastrues me bazë vaji për të hequr përbërjen dhe ndotësit nga lëkura.

Ata e ndjekin këtë me një pastrues të butë, me bazë uji. Kjo largon papastërtitë dhe vajrat dhe përgatit lëkurën për trajtim tjetër, siç është aplikimi i një trajtimi aktual.

2. Aplikoni topikat e pastrimit të blackhead

Aplikimet aktuale mund të ndihmojnë në prishjen e prizës së vajit që çon në kokë të zeza. Këto kërkojnë kohë për të punuar, dhe një person mund të duhet t’i zbatojë ato çdo ditë për disa javë para se të prishet priza, duke zvogëluar pamjen e Blackhead. Aplikimet topike

përfshijnë:

 • Acidet hidroksi alfa (AHAS): Këto janë acide frutash që mund të inkurajojnë eksfolimin. Shembuj përfshijnë acide glikolike, mandolinë dhe laktike. Këto aplikacione aktuale promovojnë zhvlerësimin e lëkurës dhe zvogëlojnë blackheads.
 • Acidi salicilik: Acidi salicilik vjen nga pema e shelgut. Alsoshtë gjithashtu një agjent natyral i zhvishem që mund të ndihmojë për të hequr prizat e poreve.
 • Vaji i pemës së çajit: Vaji i pemës së çajit ka veti antibakteriale dhe anti-inflamatore. Në një studim të vogël, 14 persona me puçrra të butë deri të moderuar përdorën një xhel që përmbante vaj peme çaji për 12 javë. Rezultatet sugjeruan që produktet që përmbajnë vaj të pemës së çajit mund të ndihmojnë në menaxhimin e simptomave pa efekte të rënda anësore.
 • Sipas një artikulli nga viti 2016, tërshëra koloidale ka veti anti-inflamatore, eksfoluese dhe qetësuese të lëkurës që mund të ndihmojnë njerëzit me ekzemë. Studiuesit sugjeruan se mund të ndihmojë në uljen e acarimit dhe menaxhimin e kushteve të ndryshme të lëkurës për shkak të efekteve të tij të dobishme në pengesën e lëkurës. Mund të ndihmojë me puçrrat, por nuk ka asnjë provë specifike për ta konfirmuar këtë.

  4. pastrime të fytyrës

  Disa njerëz përdorin pastrime për të shfarosur lëkurën me shpresën se do të duket më e butë. Për puçrrat, ideja është që pastrimi të hapë komedone të mbyllura dhe t’i ndalojë ato të përparojnë. Sidoqoftë, efekti i tyre gërryes mund të çojë në acarim.

  Përbërësit e përdorur në pastrime përfshijnë:

 • Gropat e frutave në tokë
 • Rruaza polietileni

Njerëzit duhet të kontrollojnë përbërësit e një pastrimi para blerjes. Ekspertët vërejnë se kokrrizat e dekahidratit tetraborate natriumi shpërndahen gjatë larjes, duke i bërë ato më pak gërryes dhe më të përshtatshme se opsionet e tjera për lëkurën e ndjeshme.

rruaza polietileni janë një formë e mikroplastikës, dhe ato janë të dëmshme për mjedisin.

Këtu, mësoni se si mikroplastika futet në ushqim dhe ndikimin e tyre në shëndetin e njeriut.

Heqja e kokës së zezë për trupin

Blackheads kanë tendencë të zhvillohen në pjesë me vaj të trupit, përfshirë gjoksin dhe shpinën. Lëkura në këto vende është më e trashë dhe më pak e ndjeshme ndaj trajtimeve, që do të thotë se një person mund të ketë nevojë të ndryshojë qasjen e tyre të trajtimit pak. > Akademia Amerikane e Dermatologjisë (AAD) rekomandon përdorimin e një larjeje trupi që përmban peroksid benzoyl.

AAD rekomandon blerjen e një larjeje trupi që përmban të paktën 5.3% peroksid benzoyl. Larjet e trupit me peroksid deri në 10% benzoyl janë në dispozicion pa recetë. Pas aplikimit, një person e lë atë për të paktën 2 minuta para se të shpëlarje. Nëse një person ka vështirësi të arrijë shpinën, ata mund të blejnë furça me trajtime të gjata ose loofahs për të ndihmuar në ofrimin e larjes. > Përdorni një furçë të lidhur me natyrale me një dorezë të gjatë për të arritur në pjesën e pasme, një bandë të pasme, ose një loofah ekstra të gjatë me doreza. Një person duhet të përdorë një furçë më të butë për fytyrën sesa për trupin.

Furçat elektronike janë gjithashtu të disponueshme për lëkurën, megjithëse ato nuk synojnë posaçërisht të trajtojnë puçrrat.

Hulumtimi i kryer nga prodhuesit e këtyre furçave tregoi se ato mund të jenë më efektive në heqjen e përbërjes dhe pastrimit të lëkurës sesa sapunit dhe ujit. Një përmbledhje e vitit 2019 sugjeroi që ato mund të jenë një mënyrë e sigurt dhe efektive për të hequr mbeturinat nga lëkura pa e zvogëluar Sebumin tepër, por nuk rekomandoi në mënyrë specifike përdorimin e tyre për puçrrat.

7. Përdorni mbrojtjen e diellit

Njerëzit shpesh mendojnë se ekspozimi i diellit mund të përmirësojë puçrrat, por mund të përkeqësojë simptomat. Mund të errësojë puçrrat dhe ta bëjë atë të zgjasë më gjatë. Disa trajtime të puçrrave gjithashtu mund të rrisin ndjeshmërinë ndaj rrezeve ultravjollcë (UV) nga dielli dhe shtretërit për rrezitje.

Përdorimi i një krem dielli pa vaj mund të ndihmojë në mbrojtjen e lëkurës nga rrezet e diellit. > në çdo aktivitet prodhues të djersës, të tilla si të jesh jashtë ose të ushtrosh. Djersa që ngjitet afër lëkurës mund të kontribuojë në krijimin e baktereve. >

 • Përdorimi i një qese të mbajtur me dorë në vend të një shpine nëse puçrrat ndodhin në anën e pasme.
 • Pastrimi i lëkurës sa më shpejt të jetë e mundur pas djersitjes.
 • Ata nuk janë mjete juridike natyrale, por nuk kanë nevojë për recetë.

  9. Shiritat e poreve

  Shiritat e poreve janë një lloj jastëk ngjitës që një person vendos në lëkurën e tyre pastaj tërhiqet. Ata synojnë të heqin vajin, papastërtinë dhe lëkurën e vdekur nga sipërfaqja e lëkurës.

  Ato përmbajnë një substancë të njohur si një polimer ngjitës kationik. Kjo lidhet me përmbajtjen e poreve të bllokuara dhe i heq ato ndërsa personi e tërheq shiritin.

  Për të përdorur një shirit pore, një person do:

 • La lagni lëkurën.
 • Aplikoni shiritin.
 • Lejoni të ngurtësohet.
 • zhvishem.
 • Ekspertët rekomandojnë t’i përdorin ato një herë në javë dhe t’i këshillojnë njerëzit që të mos i përdorin ato më shumë se një herë në 3 ditë.

  10. Mjetet juridike topike mbi-counter

  Kërkoni trajtime topike, siç janë kremrat ose xhel, që përmbajnë një ose më shumë nga sa vijon:

  • peroksid benzoyl, i cili shkatërron bakteret dhe zvogëlon inflamacionin
  • retinoidet topikale, të tilla si tretinoin dhe adapalene, të cilat heqin qelizat e vdekura të lëkurës dhe parandalojnë bllokimin e poreve
  • acidin azelaik, i cili Ndihmon në heqjen e lëkurës së ngordhur dhe vrisni bakteret
  • Sulfur, një element natyror me veti antibakteriale

  , dhe efekte të mundshme negative.

  Efektet anësore të mundshme të trajtimeve topike përfshijnë:

  • acarimin e lëkurës
  • Hipersensitiviteti ndaj dritës së diellit
  • Lëkura e thatë

  Gjithmonë ndiqni udhëzimet në pako dhe çdo këshillë nga mjeku ose farmacist.

  Një mjek mund të përshkruajë antibiotikë topik, të cilët ndihmojnë në vrasjen e baktereve në lëkurë. Kremrat me antibiotikë janë vetëm për përdorim afatshkurtër, zakonisht 6-8 javë, për të parandaluar zhvillimin e rezistencës ndaj antibiotikëve.

  Nëse këto mundësi nuk ndihmojnë, ato mund të përshkruajnë një ilaç më të fortë. Shembuj përfshijnë antibiotikë oral, kapsula izotretinoin ose bashkë-ciproindiol, i cili është një trajtim hormonal.

  Cilat janë produktet jo -komedogjene për puçrrat?

  Disa substanca kanë më shumë të ngjarë të bllokojnë poret e lëkurës sesa të tjerët. Ata kanë veti komedogjene. Shembuj përfshijnë agjentin shkumëzues natriumi lauryl sulfat, vaji i arrës së kokosit, mikrobi i grurit dhe disa ekstrakte algash.

  Produkte jo të komedogjenit janë produkte që nuk përmbajnë substanca të tilla dhe kanë më pak të ngjarë të bllokojnë poret. Në këtë mënyrë, ato mund të ndihmojnë në uljen e rrezikut të puçrrave.

  Substancat që janë relativisht më pak komedogjene dhe më pak të ngjarë të bllokojnë poret përfshijnë:

  • Bajame, avokado, ulliri dhe jojoba Vajrat
  • Glycerin
  • aloe vera
  • talc

  Sidoqoftë, kjo nuk do të thotë se ata mund të trajtojnë puçrrat. >

  Këtu janë disa strategji për të shmangur:

  • Ekstraktuesit e zi: Këto mjete metalike ose plastike kanë një hapje në fund që krijon presion në pore për të hequr kokat e zeza. Sidoqoftë, ata mund të dëmtojnë lëkurën ose të prezantojnë më shumë baktere dhe njerëzit duhet t’i lënë ata te profesionistët.
  • Poping ose shtypja: Shtypja në një kokë të zezë mund të rrisë rrezikun e dhimbjes, dhëmbëzimit, më shumë puçrrave dhe infeksionit. Krijon gjithashtu një hyrje për më shumë vaj dhe baktere për të mbushur pore. Vetëm një dermatolog duhet të heq puçrrat.
  • Zamja e shkollës: Disa video dhe artikuj "hack online" rekomandojnë përdorimin e zam shkollor, siç është zamja e Elmer, për të hequr kokat e zeza. Sidoqoftë, zam mund të bllokojë poret dhe mund të shkaktojë reaksione alergjike.
  • Pasta e dhëmbëve: Kjo ka disa veti antibakteriale, por gjithashtu përmban substanca që mund të dëmtojnë ose irritojnë lëkurën.

  Ato mund të çojnë në dhëmbje dhe mund të përkeqësojnë puçrrat.

  Gjeni më shumë këshilla këtu për trajtimin dhe parandalimin e kokës së zezë.

  Përmbledhje

  Masat e ndryshme në shtëpi mund të ndihmojnë në menaxhimin e kokës së zezë. Nëse ata nuk ndihmojnë pas 8 javësh, AAD rekomandon të shihni një dermatolog.

  Një mjek mund të përshkruajë trajtime më të forta që mund të ndihmojnë në uljen e shfaqjes së blackheads në fytyrë dhe trup.

  • Mjekësia plotësuese/Mjekësia Alternative
  Warning: When buying an animal, safely meet the seller in person. Never purchase an animal sight unseen.